Menu

Uklízení! Aktivita, kterou bude vaše batole milovat

Pokud se nezaujatý pozorovatel přijde podívat do naší Montessori třídy batolat, musí mu připadat, že děti tráví polovinu času uklízením. Batolata jsou zaneprázdněna zametáním, utíráním, vytíráním, drhnutím a kartáčováním. Dokonce i tak zastaralé aktivity, jako je ruční praní či leštění dřeva nebo kovových předmětů tu mají své místo.  

Někdo by si možná mohl myslet, že toto uklízení vyrušuje děti od výukových aktivit a rozvojových materiálů, ale v Montessori víme, že není pro rozvoj a výuku batolat o moc lepších věcí než právě tato procvičování. A to nejlepší nakonec? Tyto aktivity můžete všechny praktikovat i u vás doma!

Vaše batole je přirozeně motivované, protože vidí takovéto aktivity dělat každý den vás. I takto malé děti chtějí být součástí každodenního života domácnosti a užitečně se podílet na jejím chodu. Jediné, co od nás potřebují, je jim tuhle příležitost dát. Pokud to uděláme, čeká nás celá řada výhod: rychlý rozvoj motorických schopností, zlepšení výkonného fungování, pozitivní rozvoj ega i sebejistoty. Jinými slovy, vaše batole se uklidní, bude šťastnější, schopnější a samostatnější. A to jsem ani nezmínila nic o všech těch domácích pracích, které už nebudete muset dělat vy! 

Abyste se vybavili na toto kuriculum, kterému říkáme „practical life“ u vás doma, musíte sehnat vybavení, které odpovídá velikostně tělu vašeho dítěte a bude pro něj jednoduché na manipulaci. Není nic víc frustrujícího pro vaše batole, než vybavení, které je oproti jeho velikosti doslova obří. Domácí a kuchyňské potřeby jsou plné skrytých pokladů a často jediné, co musíte udělat je vzít do ruky nůžky a ostříhat houbičky a hadry, nebo uříznout násadu mopu či koštěte na polovinu. Upravte náčiní tak, aby bylo atraktivní, barevné, hezky uspořádané a snadno dostupné, aby si ho vaše batole mohlo kdykoliv vzít.

UTÍRÁNÍ

Hadřík, houba nebo ručník budou zaručeně tím, co vaše batole použije desetkrát denně.

Wiping - Montessori Toddlers

MOPování 

Opravdové čištění podlah obvykle vyžaduje více vody (a drsnějších chemikálií), než ke kterému chcete, aby mělo vaše batole přístup. Proto nabízíme pouze suchý mop na čištění malých skvrn, a je to neuvěřitelně oblíbená činnost.

Mopping with toddlers - Montessori preschool

Zametání 

Zametání je činnost, která vyžaduje náročnou koordinaci celého těla, je proto skvělou výzvou pro děti od dvou let a starší.

Sweeping with toddlers - Montessori nursery

nošení věcí 

Ta nejjednodušší aktivita, kterou bychom po každém dítěti, které již umí chodit, měli požadovat je uklízet si po sobě! Je jedno jestli je to přinést špinavé oblečení do koše, nádobí do dřezu nebo hračky do police. Nechte zkrátka své dítě věci nosit. A pokud chcete získat v jejich očích bonusové body, nechte je používat vozíček nebo košík.

Carrying staff with toddlers - Montessori child care

Michaela Tučková

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš další článek:

POZITIVNÍ ŘEČ: JAK PROMĚNIT „NE” V „ANO”

Další články

Vzhůru do kaluží

Jarní pranostika říká „Když v březnu fouká a v dubnu leje, máj se květinami směje“… Jarní dny bývají často chladné a větrné. Je to čas plný očekávání, kdy vyrážejí první lístky a květy. Zároveň je to však i období, které vytváří rodičům vrásky na čele nekonečnými příděly bahna, deště a louží, které jsou pro děti velkým lákadlem.

Číst dál

Jak uplatnit v praxi výuku zdvořilostního chování podle Montessori?

Lekce zdvořilostního chování v Montessori jsou navrženy jako co možná nejlepší nástroj, který je dětem v tomto úkolu hodnotným pomocníkem. Vysvětlováním a názorným ukazováním předáváme dětem návod, jak se chovat, komunikovat a jednat s ostatními co nejharmoničtějším způsobem, a pomáháme jim tyto dovednosti procvičovat a osvojovat si je. Postupně, počínaje těmi nejjednoduššími kroky (jako je například omluva nebo podání ruky), si děti utvářejí „slovníček“ jednání, který jim umožňuje jednat přiměřeně a sebejistě v určitém sociálním kontextu. A jak je zdvořilému chování učíme v konkrétních věkových skupinách? 

Číst dál

Štědrost a umění - Projekt Random Gifts of Arts

Na jaře jsme jako součást výuky o hodnotách a umění ve třídách základní školy IMSP zařadili workshop dvou přednášejících z konference TEDxu, Garreta Garrelse a Tima Holmese.

Číst dál

Proč jsou věkově smíšené třídy obrovskou výhodou?

Není pro nás žádným překvapením, že jsou rodiče v rozpacích z toho, jak fungují věkově smíšené třídy. Ptají se nás, jak mohou různě staré děti fungovat harmonicky ve stejném prostředí a co díky tomuto přístupu získávají. 

Číst dál

Jak učíme matematiku v naší mateřské škole

Maria Montessori často říkávala, že každá lidská bytost má nejenom vnitřní touhu porozumnět prostředí, ve kterém žije, ale i něco, čemu říkala "matematická mysl".  V Montessori třídě se dítě začíná učit matematiku nepřímo, už dávno před tím, než se setká s první matematickou pomůckou.

Číst dál
28.08.2023
Letní dílničky
batole a já
Montessori
dílničky pro děti
2-12 měsíců
Virtuální prohlídka