Menu

Šest měsíců jako IMSP batole

Vždy pro mě bylo prioritou vést mé děti k nezávislosti, zvídavosti a jednat s nimi, jako se sobě rovnými i přesto, že jsou velikostí menší. Proto mě při výběru školky Montessori vzdělávání velmi zaujalo. Je to teprve šest měsíců od té doby, co moje dcera začala navštěvovat třídu batolat v IMSP na Praze 4 a je opravdu radost pozorovat, jak se rozvíjí.

Já to umím sama

Na úvod musím říct, že moje dcera je velmi sebejistá a pyšná na to, co dokáže nového sama. Není dne, kdy bych ji neslyšela nadšeně volat: „Mami, dívej! Já jsem složila tohle / jsem si oblékla svetr / jsem našla cestu domu / ..., sama!" Její rozzářený úsměv, když se mnou sdílí každý den její nové úspěchy, mě vždy připomíná, kolik se toho denně naučí. Přála bych si být taková alespoň z poloviny. 

Montessori jesle - nezávislost, Montessori nursery - independence

Práce? nevadí

Je také vždycky připravená pomoct v domácnosti naprosto s čímkoliv, s mytím nádobí, vytíráním podlahy, přišroubováním uvolněného šroubku nebo přípravou svačiny. Je velmi pozorná k tomu, co je potřeba udělat a věřím, že brzy bude nejpořádnějším členem naší domácnosti! V IMSP používá vybavení, které je přizpůsobené její velikosti, a to je pro ni velkou motivací. Já se vždy musím smát, když vidím fotky, jak s ním ve třídě batolat uklízí. Je na nich tak dospělá a přitom tak roztomilá!

Pozorná kamarádka

Jsem sama velmi empatická, proto oceňuji, že moje dcera, jedna z nejstarších dětí ve své třídě, věnuje hodně pozornosti tomu, co dělají její mladší spolužáci a jestli nepotřebují pomoc. Vždy ví, kdo byl ten den nemocný a zajímá se, jestli bude ve školce další den. Díky tomu je báječným parťákem pro svou rok starou sestru, kterou učí to, co bych byla ráda, aby jim zůstalo na celý život. 

Montessori nursery Prague review, Montessori jesle v praze recenze

Mami, budeme mluvit anglicky

V neposlední řadě nadšeně pozoruji, jak se rozvíjejí její jazykové schopnosti, konkrétně angličtina. Již nyní je schopná vyjádřit, co potřebuje mnohem komplexněji, než jsem si dovedla představit, že dítě jejího věku může dokázat, obzvlášť pokud není rodilý mluvčí. Pravda je, že jsem někdy smutná, když ji slyším použít slovo nebo zpívat písničku, kterou jsem ji nenaučila já. Ale jsou to všechno známky toho, že dospívá do nezávislé osobnosti s jedinečným charakterem a schopnostmi, a to je mým hlavním cílem.

By an IMSP Parent, Zuzana Burianová

Rádi byste se dozvěděli víc o tom, jak může Montessori metoda pomoci vašemu dítěti rozvíjet se? Přijďte se podívat na individuální prohlídku naší školy, školky a třídy batolat (jeslí).

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ A NAPLÁNUJTE PROHLÍDKU ŠKOLY

Další články

Vypořádej se s emocemi, díky umění

“Sociálně-emocionální učení (SEL) je proces, během kterého se dítě nebo dospělý učí porozumět a zvládnout emoce, nastavit si a dosáhnout pozitivní cíle, cítit a dát najevo empatii s ostatními, vytvářet a udržovat pozitivní vztahy a dělat odpovědná rozhodnutí.”

Číst dál

INTERVIEW S UČITELKOU: Amber Barrett

Když jsi byla dítě, přála sis stát se učitelkou?

Číst dál

Svoboda v Montessori třídě

“Dát dítěti svobodu neznamená nestarat se o něj."

Číst dál

Výchova k míru

Není žádným tajemstvím, že Dr. Maria Montessori je známá jako ambasadorka výchovy k míru. Proto je jednou z méně známých, ale velmi důležitých, součástí Montessori metody výuka Zdvořilostního chování. Její vize pomoci všem dětem, aby se při přípravě na dospělost cítily v bezpečném prostředí, je základem výchovy k míru v každé montessori třídě a pomáhá tak pěstovat v dětech empatii a laskavost.

Číst dál

Jak úspěšně naučit batole chodit na nočník

Jak nejlépe naučit batole na nočník? To je jeden z prvních opravdu velkých úkolů rodičovství, často se stává zdrojem frustrace, pro některé rodiče doslova noční můrou. Přitom tomu tak vůbec nemusí být! V Montessori novorozeneckých a batolecích třídách používáme prověřený a praktický způsob, jak toto děti naučit. Troufám si dokonce říct, že je pro rodiče i děti jednoduchý.  

Číst dál
09.05.2022
Virtuální prohlídka