Menu

Šest měsíců jako IMSP batole

Vždy pro mě bylo prioritou vést mé děti k nezávislosti, zvídavosti a jednat s nimi, jako se sobě rovnými i přesto, že jsou velikostí menší. Proto mě při výběru školky Montessori vzdělávání velmi zaujalo. Je to teprve šest měsíců od té doby, co moje dcera začala navštěvovat třídu batolat v IMSP na Praze 4 a je opravdu radost pozorovat, jak se rozvíjí.

Já to umím sama

Na úvod musím říct, že moje dcera je velmi sebejistá a pyšná na to, co dokáže nového sama. Není dne, kdy bych ji neslyšela nadšeně volat: „Mami, dívej! Já jsem složila tohle / jsem si oblékla svetr / jsem našla cestu domu / ..., sama!" Její rozzářený úsměv, když se mnou sdílí každý den její nové úspěchy, mě vždy připomíná, kolik se toho denně naučí. Přála bych si být taková alespoň z poloviny. 

Montessori jesle - nezávislost, Montessori nursery - independence

Práce? nevadí

Je také vždycky připravená pomoct v domácnosti naprosto s čímkoliv, s mytím nádobí, vytíráním podlahy, přišroubováním uvolněného šroubku nebo přípravou svačiny. Je velmi pozorná k tomu, co je potřeba udělat a věřím, že brzy bude nejpořádnějším členem naší domácnosti! V IMSP používá vybavení, které je přizpůsobené její velikosti, a to je pro ni velkou motivací. Já se vždy musím smát, když vidím fotky, jak s ním ve třídě batolat uklízí. Je na nich tak dospělá a přitom tak roztomilá!

Pozorná kamarádka

Jsem sama velmi empatická, proto oceňuji, že moje dcera, jedna z nejstarších dětí ve své třídě, věnuje hodně pozornosti tomu, co dělají její mladší spolužáci a jestli nepotřebují pomoc. Vždy ví, kdo byl ten den nemocný a zajímá se, jestli bude ve školce další den. Díky tomu je báječným parťákem pro svou rok starou sestru, kterou učí to, co bych byla ráda, aby jim zůstalo na celý život. 

Montessori nursery Prague review, Montessori jesle v praze recenze

Mami, budeme mluvit anglicky

V neposlední řadě nadšeně pozoruji, jak se rozvíjejí její jazykové schopnosti, konkrétně angličtina. Již nyní je schopná vyjádřit, co potřebuje mnohem komplexněji, než jsem si dovedla představit, že dítě jejího věku může dokázat, obzvlášť pokud není rodilý mluvčí. Pravda je, že jsem někdy smutná, když ji slyším použít slovo nebo zpívat písničku, kterou jsem ji nenaučila já. Ale jsou to všechno známky toho, že dospívá do nezávislé osobnosti s jedinečným charakterem a schopnostmi, a to je mým hlavním cílem.

By an IMSP Parent, Zuzana Burianová

Rádi byste se dozvěděli víc o tom, jak může Montessori metoda pomoci vašemu dítěti rozvíjet se? Přijďte se podívat na individuální prohlídku naší školy, školky a třídy batolat (jeslí).

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ A NAPLÁNUJTE PROHLÍDKU ŠKOLY

Další články

IMSP PODCAST s absolventkou Dianou Peštovou

Je naším potěšením vám v dnešním IMSP podcastu představit našeho hosta: Dianu Peštovou. Diana se narodila a vyrostla v České republice, dnes studuje jazyky a kulturu na Amsterdamské univerzitě. Diana se s naší moderátorkou Marianou baví o tom, jak ji IMSP naučila přemýšlet s nadhledem. Protože ráda píše, zpívá a hraje divadlo, ocenila také, že je Montessori vzdělání dovolila poznávat zájmy svým vlastním tempem.

Číst dál

Smyslová výchova v Montessori školách

Pomůcky pro smyslovou výchovu v Montessori třídách oslovují „smyslového průzkumníka“ v každém z nás. Uvážíme-li naše interakce ve vnějším prostředí, snadno si uvědomíme, jak často používáme několik smyslů najednou a kolik rozlišných informací přijímáme. Maria Montessori vytvořila ucelený systém smyslové výchovy, který plně využívá této přirozené tendence. Tento článek se bude věnovat pomůckám v Montessori předškolní třídě pro děti ve věku tří až šesti let.

Číst dál

Balíme se s batoletem na výlet

Léto je ideální čas pro výlety a procházky. Společně s nimi přichází pro děti příležitost naučit se, jak se na výlet připravit – zabalit si batůžek. Tato aktivita je učí samostatnosti a dodává jim patřičné sebevědomí. Nejenom že si batůžek připraví, ale samy si v něm vše potřebné po celý výlet nosí samy. 

Číst dál

Podpora samostatnosti u batolete

V Montessori metodě vzdělávání hovoříme o samostatnosti často. Je pro nás prioritou vychovávat děti tak, aby se z nich stali sebevědomí dospělí. Proč je samostatnost tak důležitá a jak ji podporujeme již u našich nejmenších, batolat?

Číst dál

Jak na praní prádla s batolaty?

Batolata se nové schopnosti učí nejlépe na opravdových, užitečných činnostech. Jednou takovou, kterou u nás v Montessori používáme, je praní prádla. 

Číst dál
09.05.2022
Jarní Montessori dílničky
Baby & Me
Přihlaste se na letní kurz
batole a já
Virtuální prohlídka Zapište své dítě
do IMSP