Menu

Top 3 zimní aktivity pro batolata

Když jsou děti na vánoční prázdniny doma, bývá někdy oříšek vymyslet, co zajímavého s nimi podniknout. Proto jsme pro vás připravili naše tři nejoblíbenější zimní aktivity, které jsou skvělé i pro batolata. Materiál, který na ně potřebujete, najdete pravděpodobně snadno doma.

Ozdoby ze skořicového těsta

Tento jednoduchý recept je skvělý způsob, jak se v kuchyni zabavit s vaším batoletem a procvičit jeho schopnosti důležité pro praktický života jako je míchání a nalévání. Kromě toho výborně posílí také svaly na rukou. Jediné, co budete potřebovat je hrnek namleté skořice a hrnek jablečného džusu. 

skoricové ozdoby, Montessori jesle

Smíchejte obě ingredience dohromady ve velké míse. Pokud se těsto moc lepí, přidejte více skořice, pokud je naopak moc suché, přidejte trošku džusu. Ve chvíli, kdy se vám pod vařečkou začne formovat těsto, je potřeba ho zpracovat rukama. Posypte vál troškou mouky a prohněťte těsto do jednolité koule. Z těsta vyválejte placku zhruba 1–1,5 cm tlustou. Pomocí formiček z ní vykrajujte různé tvary a dávejte je na pečící plech. Nezapomeňte také na malou dírku v horní části, abyste ozdobu mohli pověsit na stromeček. Můžete ji udělat třeba párátkem, špejlí nebo brčkem. Ozdoby pečte v troubě na 100℃ zhruba dvě hodiny tak, aby bylo těsto tvrdé. Po vychladnutí můžete dírkou provléct mašli nebo malý háček a pověsit ozdoby na stromeček. Ozdoby navíc provoní celý váš byt skořicí a přinesou tu pravou vánoční náladu!

lepení vánočního stromečku

Na lepení vánočního stromečku s batolaty potřebujete zase jenom věci, které budete mít nejspíš doma – lepidlo a malý štěteček nebo lepidlo v tubičce a různé malé věci jako knoflíčky, flitry, korálky nebo malé kousky papíru.ttao aktivita bude vaše batole nějakou dobu zaručeně bavit. 

Vánoční tvoření s batoletem

Pokud máte bílý papír, můžete ho nejdříve nabarvit fixou nebo voskovkami. Potom z něj nůžkami vystřihněte stromeček. Batole může stromeček pomocí lepidla a malých předmětů ozdobit. V našich třídách batolat si krabičku s touto lepící aktivitou vybírají děti snad každý den. Baví je sbírat rukama malé věci a lepit je lepidlem různě na stromeček. Můžete téhle příležitosti využít také k procvičování mluvení, pojmenovat různé tvary, barvy a věci, které lepí na stromeček. A naše rada na závěr? Používejte raději tlustší papír, protože batolata používají často hodně lepidla!

malování sněhových vloček

Malování sněhových vloček je skvělá příležitost, jak vytvořit něco pěkného na ozdobu vašeho domova a nechat vaše batole prozkoumávat umění! Doporučujeme vám připravit si několik papírů předem, aby mohlo batole jich mohlo batole namalovat víc, aniž by ztratilo koncentraci. 

Nejdříve přeložte býlý papír několikrát pře sebe a vystřihejte trojúhelníky tak, aby po rozbalení vznikla papírová vločka. S tímto budete muset batoleti pravděpodobně pomoct, protože přeložený papír bývá moc tlustý na to, aby ho zvládlo batole ustřihnout.  Lepící pásnou přilepte sněhovou vločku na tlustší barevný papír. A jde se na malování! V malých nádobkách smíchejte různé odstíny modré nebo modrobílé a nechte vaše batole vločky pomalovat nebo orazítkovat pěnovými razítky s vločkami. Ukažte jim, jak vločky namalovat jemně. Starší děti můžete zkusit motivovat, aby vločky pomalovaly celé. Když papír uschne, můžete od sebe oddělit pozadí a vločku a pozorovat s batoletem obrazec, který tam vznikl. Můžete takhle ozdobit s vaším batoletem třeba celý byt a vytvořit si krásnou zimní atmosféru!

Další články

Jak by měla vypadat budoucnost vzdělávání našich dětí?

Radka Dohnalova, matka 3 dětí z IMSP, se věnovala výzkumu budoucnosti vzdělávání v dnešním světě. Svoje poznatky, které dala dohromady pro tento nedávno publikovaný článek by chtěla sdílet i s komunitou IMSP především proto, že při tomto výzkumu zjistila, jak moc se Montessori shoduje s tím, kam míří v současné době systém vzdělávání. 

Číst dál

Batolata v IMSP: Pomoz mi, abych to dokázal sám

Jedna z klíčových schopností, kterou Montessori vzdělávací systém rozvíjí mnoha způsoby během celého dětství a celého vzdělávacího procesu, je nezávislost.

Číst dál

Interview v Czech and Slovak Leaders s Kateřinou Bečkovou

“Svým dětem jsem chtěla zajistit nejlepší možné vzdělání”

Číst dál

Štědrost a umění - Projekt Random Gifts of Arts

Na jaře jsme jako součást výuky o hodnotách a umění ve třídách základní školy IMSP zařadili workshop dvou přednášejících z konference TEDxu, Garreta Garrelse a Tima Holmese.

Číst dál

Video: Jeden den v International Montessori School of Prague

Podívejte se na naše školní video! Podělíme se v něm s vámi o naši vizi Montessori vzdělávání. Uvidíte naše inspirativní studenty, učitele, vedení školy, absolventy i rodiče. Líbí se vám?

Číst dál
15.12.2020
Přihlaste se na kurz
batole a já
Zapište své dítě
do IMSP
Workshop:
Jak vychovávat
kluky a nezbláznit
se z toho