Menu

Uklízení! Aktivita, kterou bude vaše batole milovat

Pokud se nezaujatý pozorovatel přijde podívat do naší Montessori třídy batolat, musí mu připadat, že děti tráví polovinu času uklízením. Batolata jsou zaneprázdněna zametáním, utíráním, vytíráním, drhnutím a kartáčováním. Dokonce i tak zastaralé aktivity, jako je ruční praní či leštění dřeva nebo kovových předmětů tu mají své místo.  

Někdo by si možná mohl myslet, že toto uklízení vyrušuje děti od výukových aktivit a rozvojových materiálů, ale v Montessori víme, že není pro rozvoj a výuku batolat o moc lepších věcí než právě tato procvičování. A to nejlepší nakonec? Tyto aktivity můžete všechny praktikovat i u vás doma!

Vaše batole je přirozeně motivované, protože vidí takovéto aktivity dělat každý den vás. I takto malé děti chtějí být součástí každodenního života domácnosti a užitečně se podílet na jejím chodu. Jediné, co od nás potřebují, je jim tuhle příležitost dát. Pokud to uděláme, čeká nás celá řada výhod: rychlý rozvoj motorických schopností, zlepšení výkonného fungování, pozitivní rozvoj ega i sebejistoty. Jinými slovy, vaše batole se uklidní, bude šťastnější, schopnější a samostatnější. A to jsem ani nezmínila nic o všech těch domácích pracích, které už nebudete muset dělat vy! 

Abyste se vybavili na toto kuriculum, kterému říkáme „practical life“ u vás doma, musíte sehnat vybavení, které odpovídá velikostně tělu vašeho dítěte a bude pro něj jednoduché na manipulaci. Není nic víc frustrujícího pro vaše batole, než vybavení, které je oproti jeho velikosti doslova obří. Domácí a kuchyňské potřeby jsou plné skrytých pokladů a často jediné, co musíte udělat je vzít do ruky nůžky a ostříhat houbičky a hadry, nebo uříznout násadu mopu či koštěte na polovinu. Upravte náčiní tak, aby bylo atraktivní, barevné, hezky uspořádané a snadno dostupné, aby si ho vaše batole mohlo kdykoliv vzít.

UTÍRÁNÍ

Hadřík, houba nebo ručník budou zaručeně tím, co vaše batole použije desetkrát denně.

Wiping - Montessori Toddlers

MOPování 

Opravdové čištění podlah obvykle vyžaduje více vody (a drsnějších chemikálií), než ke kterému chcete, aby mělo vaše batole přístup. Proto nabízíme pouze suchý mop na čištění malých skvrn, a je to neuvěřitelně oblíbená činnost.

Mopping with toddlers - Montessori preschool

Zametání 

Zametání je činnost, která vyžaduje náročnou koordinaci celého těla, je proto skvělou výzvou pro děti od dvou let a starší.

Sweeping with toddlers - Montessori nursery

nošení věcí 

Ta nejjednodušší aktivita, kterou bychom po každém dítěti, které již umí chodit, měli požadovat je uklízet si po sobě! Je jedno jestli je to přinést špinavé oblečení do koše, nádobí do dřezu nebo hračky do police. Nechte zkrátka své dítě věci nosit. A pokud chcete získat v jejich očích bonusové body, nechte je používat vozíček nebo košík.

Carrying staff with toddlers - Montessori child care

Michaela Tučková

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš další článek:

POZITIVNÍ ŘEČ: JAK PROMĚNIT „NE” V „ANO”

Další články

Balíme se s batoletem na výlet

Léto je ideální čas pro výlety a procházky. Společně s nimi přichází pro děti příležitost naučit se, jak se na výlet připravit – zabalit si batůžek. Tato aktivita je učí samostatnosti a dodává jim patřičné sebevědomí. Nejenom že si batůžek připraví, ale samy si v něm vše potřebné po celý výlet nosí samy. 

Číst dál

Oslava 20 let IMSP

S radostí oznamujeme, že jsme letos oslavili 20 let od chvíle, kdy IMSP poprvé otevřela v Praze své dveře. Jsme opravdu pyšní na dvě desítky let úspěšné práce s rodiči, učiteli a dalšími členy IMSP, kteří sdílí stejné nadšení a vášeň pro komplexní vzdělávání dětí. Montessori metoda je postavena na přístupu celé komunity a pokud se díváme na naše dosavadní úspěchy, chceme si udělat čas i na poděkování všem, díky kterým se to podařilo. 

Číst dál

uvědomění: klíčová součást montessori základního vzdělávání

Pokud navštívíte třídu naší vyšší základní školy v 11:20, uslyšíte zazvonit zvoneček. Žáci si uklidí, v 11:30 se sejdou na koberci uprostřed třídy a zapálí svíčku. Učitel nastaví na hodinách pět minut a děti začnou cvičení vnímavosti.

Číst dál

Vařit s dětmi je zábava!

Často se říká, že „společné stolování drží rodinu pohromadě”. Posuňme se ještě o něco dále a pojďme společně péct a vařit. My v Montessori víme, že kuchyně nabízí celou řadu možností všem dětem, batolaty počínaje a dospívajícími konče. Vaření a pečení je totiž součástí Montessori aktivit v oblasti praktického života již od okamžiku, kdy batole začne chodit. Tyto výhody však nejsou v žádném případě vázány na připravené prostředí v Montessori třídě – velmi snadno lze vše aplikovat také doma.

Číst dál

IMSP’s LIDOVÉ NOVINY

Představujeme vám LIDOVÉ NOVINY IMSP, českojazyčné noviny, které napsali, sestavili a editovali studenti naší základní školy. Projekt byl inspirován známým českým spisovatelem Karlem Čapkem. Ten vynalezl slovo "robot" a napsal moho oblíbených knih různých žánrů. Přeskakoval mezi moderními pohádkami, povídkami, cestopisy a životopisným dílem, a navíc měl rád fejetony, krátké novinové eseje, které mají čtenáře nejen informovat, ale i pobavit.

Číst dál
28.08.2023
Letní dílničky
batole a já
Montessori
dílničky pro děti
2-12 měsíců
Virtuální prohlídka