Menu
 Zpět

PEACE EDUCATION

Není žádným tajemstvím, že Dr. Maria Montessori je známá jako ambasadorka výchovy k míru. Proto je jednou z méně známých, ale velmi důležitých, součástí Montessori metody výuka Zdvořilostního chování. Její vize pomoci všem dětem, aby se při přípravě na dospělost cítily v bezpečném prostředí, je základem výchovy k míru v každé montessori třídě a pomáhá tak pěstovat v dětech empatii a laskavost.

Výchova k míru je proces získávání hodnot, rozvíjení postojů, dovedností a chování tak, aby děti mohly žít v harmonii sami se sebou, s ostatními a okolním prostředím.

Zdvořilostní chování je součástí každodenního programu od chvíle, kdy u nás dítě vstoupí do třídy. Ukazujeme si situace a učíme se lekce jak zdravit, jak se omlouvat, děkovat, jak se chovat, když někdo jiný pracuje, jak požádat kamaráda nebo učitele o pomoc a mnoho dalších věcí. 

V mnoha Montessori třídách je vyhrazený prostor nebo stůl, kam si děti mohou sednout, být v klidu, v kontaktu sami se sebou a svými vnitřními průvodci, o situaci sami přemýšlet a využít prostor k vyřešení konfliktu s pomocí různých nástrojů a činností.

Jedním z nástrojů, který mohou děti využít je Růže míru (nebo jakýkoiv jiný objekt) a tabulka emocí, díky které mohou děti identifikovat emoce, které cítí a jak se k nim postavit. Růž míru používáme, když mají dvě nebo i více dětí mezi sebou konflikt. Děti se učí mluvit postupně a jednoduše sdílí, co cítí jen ve chvíli, kdy drží růži. Když domluví, předá růži dalšímu z kamarádů. Růže míru pomáhá dětem soustředit se na to, co říkají ostatní a počkat s mluvením až na chvíli, kdy budou na řadě, aby společně konflikt vyřešily v harmonii. Růže tak funguje jako konkrétní pomůcka a dospělí s mnoha dětmi ji tak mohou použít k procvičování toho, co a kdy v kolektivu říct. 

Montessori výchova k míru

A jak je možné procvičovat výchovu k míru doma?

Vztah k míru i zdvořilostní chování pochází z velké části z domova. Podívejte se na nějaké možnosti, jak můžete s výchovu k míru pomoci i doma:

  • Běžte příkladem místo napomínání: Děti mají natolik absorbující mysl, že z okolního prostředí a od dospělých v něm kopírují své chování a způsob, jakým komunikují s ostatními. Pokud okolo sebe uvidí, že spolu dospělí komunikují mile a s pochopením, pomůže jim to naučit se reagovat také s porozuměním a empatií. Pokuste se vyhnout negativním rozhovorům o ostatních lidech nebo hádkám s ostatními členy rodiny před dětmi.

  • Čtení o míru: Existuje mnoho knížek, které krásně vysvětlují, co znamená mír a emoce, které děti pociťují.  Aby děti snadněji pochopily, co mír znamená a jak funguje je dobré udržovat pozitivní a tišší tón čtení.

  • Vytvoření klidného, mírumilovného koutku doma: Vytvoření klidného koutku pro vaše dítě doma, může být prospěšné pro vás i pro něj. Může si tam kdykoliv zajít, odpočinout, popřemýšlet, promyslet co dělat se svými myšlenkami a pocity.

  • Respekt a péče o zvířata a prostředí: Děti mají obvykle od přírody dar milovat a respektovat zvířata a prostředí okolo sebe. Je skvělé vzít si domu nějaké domácí zvíře, dítě se tak o něj může starat a učit se jaké to je mít odpovědnost za jiného živého tvora. Kromě toho můžete také ztrávit  čas s dětmi v komunitních zahradách či farmách pro zvířátka, sázením, zahradničením. To všechno může pomoci dítěti naučit se empatii.

  • Povídání si o míru: Jedním z tipů je samozřejmě i konverzac o míru. Čas od času naveďte doma na toto téma řeč. Zeptejte se, co mír znamená pro vaše dítě a vysvětlete mu, co znamená pro vás. Může vás to pomoci nejenom sblížit jako rodinu, ale i posílit vaše pouto a důvěru mezi sebou, což je dobré pro řešení problémů v budoucnu.

By Caryn Khoo, Primary Teacher Intern

Další články

Jak by měla vypadat budoucnost vzdělávání našich dětí?

Radka Dohnalova, matka 3 dětí z IMSP, se věnovala výzkumu budoucnosti vzdělávání v dnešním světě. Svoje poznatky, které dala dohromady pro tento nedávno publikovaný článek by chtěla sdílet i s komunitou IMSP především proto, že při tomto výzkumu zjistila, jak moc se Montessori shoduje s tím, kam míří v současné době systém vzdělávání. 

Číst dál

Batolata v IMSP: Pomoz mi, abych to dokázal sám

Jedna z klíčových schopností, kterou Montessori vzdělávací systém rozvíjí mnoha způsoby během celého dětství a celého vzdělávacího procesu, je nezávislost.

Číst dál

Interview v Czech and Slovak Leaders s Kateřinou Bečkovou

“Svým dětem jsem chtěla zajistit nejlepší možné vzdělání”

Číst dál

Štědrost a umění - Projekt Random Gifts of Arts

Na jaře jsme jako součást výuky o hodnotách a umění ve třídách základní školy IMSP zařadili workshop dvou přednášejících z konference TEDxu, Garreta Garrelse a Tima Holmese.

Číst dál

Video: Jeden den v International Montessori School of Prague

Podívejte se na naše školní video! Podělíme se v něm s vámi o naši vizi Montessori vzdělávání. Uvidíte naše inspirativní studenty, učitele, vedení školy, absolventy i rodiče. Líbí se vám?

Číst dál
29.01.2021
Přihlaste se na kurz
batole a já
Zapište své dítě
do IMSP
Workshop:
Jak vychovávat
kluky a nezbláznit
se z toho