Menu

Jak upravit domov podle Montessori

Objevte pár jednoduchých triků, jak připravit pro vaše dítě krásné, pohodlné prostředí, které napomáhá vzdělávání podle ověřených Montessori principů. 

Od narození přes batolecí, předškolní i školní období je domov tím hlavním prostředím, kde dítě vyrůstá, hraje si a roste. Je to místo, kde objevuje nové věci, vytváří si vazby s nejdůležitějšími lidmi jeho života (vámi!) a učí se porozumět světu. 

V Montessori metodě vzdělávání často hovoříme o "připraveném prostředí" v našich třídách a jeho klíčové roli pro vývoj dítěte. Stejný princip platí také pro váš domov. Víme, že děti lépe dospívají a učí se v prostředí, ve kterém se cítí zároveň bezpečně, pohodlně a mají dostatek podnětů. Ale jak takové prostředí připravit? Tady od nás máte pár tipů. 

Montessori environment for kids at your home / Montessori pokojíček pro děti

Dívejte se na okolí očima vašeho dítěte

Jedna překvapivá informace: děti jsou mnohem menší než dospělí. To znamená, že vidí prostor z jiné perspektivy. Sedněte si v pokojíčku na zem s očima v úrovni, kde je má vaše dítě. Můžete vidět a pohodlně dosáhnout na jeho hračky? Máte obrázky a další dekorace ve svém zorném poli a pohodlně je vidíte? Má stolek a židle pohodlnou výšku?  Zkrátka je tento prostor akorát pro jeho tělo a může se v něm cítit útulně? 

méně je více

Když se podíváte do našich tříd, zjistíte, že u nás nejsou žádné bedny a koše na materiály. Vše je jednoduše vidět, snadno se v tom orientujete a můžete si pohodlně vybrat. Je mnohem lepší mít tak akorát hraček vyskládaných venku, ostatní mít schované někde ve skříni a obměňovat je pravidelně ve stylu "sezónních nabídek", než své dítě zavalit výběrem. Máme jedno pravidlo: pokud se nějaké hračky dítě nedotkne týden, je naprosto bezpečné ji vzít a dát ji na nějaký čas stranou. Až ji časem vyndáte, bude zase jako nová.

vybírejte přírodní materiály

V naší společnosti je na výběr neuvěřitelné množství plastových věcí pro malé děti. Je to celkem pochopitelné – plast je levný, jednoduše omyvatelný a nerozbije se, když spadne na zem. Problém je, že tím, že se zaměříme na tento jeden materiál, přijdou děti o poznávání dřeva, porcelánu, kovu, skla, textilu a dalších materiálů. Pokud je to možné, nabízejte svým dětem opravdové, přírodní materiály. Kromě bohatších zkušeností pro jejich smysly získají i reálné vnímání krásy a propojení s přírodou. 

dejte dítěti kontrast i mírumilovné prostředí 

Je tu jedno obvyklé a docela nešťastné přesvědčení, že děti potřebují nespočet zářivých barev a hlasitých zvuků, abychom upoutali jejich pozornost. Samozřejmě pozornost všech lidí (nejenom dětí) přitahují výrazně barevné věci, nicméně pokud je toho příliš, smysly dětí již nebudou stimulovat, ale otupí. Vytvořte dítěti neutrální příjemné pozadí – jemné barvy, světlý přírodní nábytek a látky. Díky tomu, budou moci mysl a oči dítěte odpočívat a o to více budou přitahovat jeho pozornost hračky a aktivity. 

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš další článek:

JAK ÚSPĚŠNĚ NAUČIT BATOLE CHODIT NA NOČNÍK

Další články

Stolování s batoletem

Většina z nás si se svými blízkými ráda zajde někam na večeři. Společné jídlo s někým, koho máte rádi, je zpravidla velmi příjemnou záležitostí: chutné jídlo, konverzace a dobrá společnost.

Číst dál

Video: Přátelské prostředí ve škole

Jedním z hlavních cílů Montessori vzdělávání je pomoci dětem stát se plnohodnotnými občany tohoto světa. Jak se nám daří něčeho takového dosahovat?

Číst dál

Jak uplatnit v praxi výuku zdvořilostního chování podle Montessori?

Lekce zdvořilostního chování v Montessori jsou navrženy jako co možná nejlepší nástroj, který je dětem v tomto úkolu hodnotným pomocníkem. Vysvětlováním a názorným ukazováním předáváme dětem návod, jak se chovat, komunikovat a jednat s ostatními co nejharmoničtějším způsobem, a pomáháme jim tyto dovednosti procvičovat a osvojovat si je. Postupně, počínaje těmi nejjednoduššími kroky (jako je například omluva nebo podání ruky), si děti utvářejí „slovníček“ jednání, který jim umožňuje jednat přiměřeně a sebejistě v určitém sociálním kontextu. A jak je zdvořilému chování učíme v konkrétních věkových skupinách? 

Číst dál

Šest měsíců jako IMSP batole

Vždy pro mě bylo prioritou vést mé děti k nezávislosti, zvídavosti a jednat s nimi, jako se sobě rovnými i přesto, že jsou velikostí menší. Proto mě při výběru školky Montessori vzdělávání velmi zaujalo. Je to teprve šest měsíců od té doby, co moje dcera začala navštěvovat třídu batolat v IMSP na Praze 4 a je opravdu radost pozorovat, jak se rozvíjí.

Číst dál

Rozhovor s ředitelkou školy, Pherooz Karani

Seznamte se s naší akademickou ředitelkou, Pherooz Karani. Největší radost jí dělá předávat nové generaci dětí dědictví Montessori vzdělávání.

Číst dál
21.04.2020
Letní dílničky
batole a já
Virtuální prohlídka