Menu

uvědomění: klíčová součást montessori základního vzdělávání

Pokud navštívíte třídu naší vyšší základní školy v 11:20, uslyšíte zazvonit zvoneček. Žáci si uklidí, v 11:30 se sejdou na koberci uprostřed třídy a zapálí svíčku. Učitel nastaví na hodinách pět minut a děti začnou cvičení vnímavosti.

Cvičení vnímavosti je jednou z aktivit, které Maria Montessori vytvořila pro základní školu jako rozšíření výuky zdvořilostního chování. Jejich konečným cílem je výchova pro mír, a rozvíjejí u dětí schopnost motorického poklidu, uvědomění, soustředění a vnitřní klid.  Stejně jako tradiční Montessori Hra na ticho pomáhájí i naše každodenní cvičení všímavosti žákům najít si chvíli pro sebe samotné, uvolnit se, lépe si uvědomit sama sebe a přesunout se takto do druhé poloviny dne. 

Meditace jako součást výuky v Montessori škole

Jaké další aktivity na procvičení vnímavosti a poklidu jsou součástí učebního plánu na naší základní škole?

vyšší základní škola

Pondělní čajový obřad

Každé pondělní ráno si učitelé a děti společně sednou v kruhu u šálku čaje, s příjemnou hudbou. Na začátku týdne tak mají příležitost přivítat se s přáteli a podělit se o zážitky z víkendu, ale také procvičovat zdvořilostní chování při servírování čaje, naslouchat ostatním a čekat, až na ně přijde řada.

“Je to možnost zklidnit si myšlenky. Já vždy přemýšlím o tom, co jsem dělal ráno, pak to odložím stranou a mohu se posunout k dalším věcem." / Jakub Tamáš – Minuta vnímání se svíčkou

Procházky a pozorování lesa

V úterý ráno je součástí vyučování krátká procházka lesem, která zahrnuje i psané pozorování. Mimo jiné se také vždy jdeme podívat na strom, který jsme minulý rok zasadili, a zkontrolujeme jak roste a prospívá.

"Pomáhá nám to více vnímat to, co okolo sebe slyšíme, takže si všímáme, co se okolo nás děje.” / Andrej Marić – Nature walk and observation

Práce na zahradě a kompostování

Pár minut tráví žáci venku také ve čtvrtek. Kontrolují naši zimní zahradu a otáčí kompost: při této práci mají příležitost zvolnit a přemýšlet. Učitelé jim také do práce na zahradě proplétají témata z vědy a kultury.

Vyšší i nižší základní škola

Tichá chůze

Toto cvičení děláme v obou třídách základní školy. Děti se potichu seřadí a s “lehkými chodidly” přechází třídou. Zjišťují tím, kolik hluku a vyrušení může způsobit i jen samotná chůze, a učí se tak pohybovat ve třídě tiše, aby během práce nerušili ostatní.

Vděčnost před jídlem

Než začneme obědvat, děti z obou tříd si vezmou jídlo a potichu se posadí ke stolu. Počkají přitom na ostatní, než mají jídlo všichni. Potom zazvoníme na zvoneček a následujících několik minut trávíme tichým poděkováním všem lidem, kteří se podíleli na tom, že teď máme co jíst. Po těchto pár minutách už pak zbytek jídla trávíme tichým rozhovorem mezi sebou.

Tichý čas na práci

Hned po našem setkání v kruhu je první půl hodina práce v obou třídách věnována samostatné, předem naplánované práci. Tu dělají děti potichu, nezávisle a soustředěně; čas na diskuze a společné učení přijde potom.

Všechna tato cvičení můžete zařadit i doma. Schválně to vyzkoušejte! Z naší zkušenosti děti tyto aktivity velmi baví a zároveň velmi pomáhají k vytvoření klidného a soustředěného prostředí k učení.

Greg McCracken

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš další článek:

PROCHÁZKY DO LESA ZA POZNÁVÁNÍM SEBE I OKOLÍ

Další články

Co nás čeká po mateřské škole?

Třída Montessori základní školy funguje jako dynamický systém. Je vedena pečlivě vyškolenými pedagogy kteří mají za cíl zlepšovat učení studentů ve věku 6 až 12 let a výuku individuálně přizpůsobovat jejich úrovni.

Číst dál

Top 3 zimní aktivity pro batolata

Když jsou děti na vánoční prázdniny doma, bývá někdy oříšek vymyslet, co zajímavého s nimi podniknout. Proto jsme pro vás připravili naše tři nejoblíbenější zimní aktivity, které jsou skvělé i pro batolata. Materiál, který na ně potřebujete, najdete pravděpodobně snadno doma.

Číst dál

IMSP Podcast: Meet alumna Mariana Beckova

"Má tři slova, kterými bych popsala IMSP, jsou samostatnost, zábava a zvídavost!"

Číst dál

Podpora samostatnosti u batolete

V Montessori metodě vzdělávání hovoříme o samostatnosti často. Je pro nás prioritou vychovávat děti tak, aby se z nich stali sebevědomí dospělí. Proč je samostatnost tak důležitá a jak ji podporujeme již u našich nejmenších, batolat?

Číst dál

Školní procházky a výlety

jako nezbytné zážitky a zkušenosti pro žáky základní Montessori školy

Číst dál
20.11.2021
Letní dílničky
batole a já
Virtuální prohlídka