Menu

Top 3 zimní aktivity pro batolata

Když jsou děti na vánoční prázdniny doma, bývá někdy oříšek vymyslet, co zajímavého s nimi podniknout. Proto jsme pro vás připravili naše tři nejoblíbenější zimní aktivity, které jsou skvělé i pro batolata. Materiál, který na ně potřebujete, najdete pravděpodobně snadno doma.

Ozdoby ze skořicového těsta

Tento jednoduchý recept je skvělý způsob, jak se v kuchyni zabavit s vaším batoletem a procvičit jeho schopnosti důležité pro praktický života jako je míchání a nalévání. Kromě toho výborně posílí také svaly na rukou. Jediné, co budete potřebovat je hrnek namleté skořice a hrnek jablečného džusu. 

skoricové ozdoby, Montessori jesle

Smíchejte obě ingredience dohromady ve velké míse. Pokud se těsto moc lepí, přidejte více skořice, pokud je naopak moc suché, přidejte trošku džusu. Ve chvíli, kdy se vám pod vařečkou začne formovat těsto, je potřeba ho zpracovat rukama. Posypte vál troškou mouky a prohněťte těsto do jednolité koule. Z těsta vyválejte placku zhruba 1–1,5 cm tlustou. Pomocí formiček z ní vykrajujte různé tvary a dávejte je na pečící plech. Nezapomeňte také na malou dírku v horní části, abyste ozdobu mohli pověsit na stromeček. Můžete ji udělat třeba párátkem, špejlí nebo brčkem. Ozdoby pečte v troubě na 100℃ zhruba dvě hodiny tak, aby bylo těsto tvrdé. Po vychladnutí můžete dírkou provléct mašli nebo malý háček a pověsit ozdoby na stromeček. Ozdoby navíc provoní celý váš byt skořicí a přinesou tu pravou vánoční náladu!

lepení vánočního stromečku

Na lepení vánočního stromečku s batolaty potřebujete zase jenom věci, které budete mít nejspíš doma – lepidlo a malý štěteček nebo lepidlo v tubičce a různé malé věci jako knoflíčky, flitry, korálky nebo malé kousky papíru.ttao aktivita bude vaše batole nějakou dobu zaručeně bavit. 

Vánoční tvoření s batoletem

Pokud máte bílý papír, můžete ho nejdříve nabarvit fixou nebo voskovkami. Potom z něj nůžkami vystřihněte stromeček. Batole může stromeček pomocí lepidla a malých předmětů ozdobit. V našich třídách batolat si krabičku s touto lepící aktivitou vybírají děti snad každý den. Baví je sbírat rukama malé věci a lepit je lepidlem různě na stromeček. Můžete téhle příležitosti využít také k procvičování mluvení, pojmenovat různé tvary, barvy a věci, které lepí na stromeček. A naše rada na závěr? Používejte raději tlustší papír, protože batolata používají často hodně lepidla!

malování sněhových vloček

Malování sněhových vloček je skvělá příležitost, jak vytvořit něco pěkného na ozdobu vašeho domova a nechat vaše batole prozkoumávat umění! Doporučujeme vám připravit si několik papírů předem, aby mohlo batole jich mohlo batole namalovat víc, aniž by ztratilo koncentraci. 

Nejdříve přeložte býlý papír několikrát pře sebe a vystřihejte trojúhelníky tak, aby po rozbalení vznikla papírová vločka. S tímto budete muset batoleti pravděpodobně pomoct, protože přeložený papír bývá moc tlustý na to, aby ho zvládlo batole ustřihnout.  Lepící pásnou přilepte sněhovou vločku na tlustší barevný papír. A jde se na malování! V malých nádobkách smíchejte různé odstíny modré nebo modrobílé a nechte vaše batole vločky pomalovat nebo orazítkovat pěnovými razítky s vločkami. Ukažte jim, jak vločky namalovat jemně. Starší děti můžete zkusit motivovat, aby vločky pomalovaly celé. Když papír uschne, můžete od sebe oddělit pozadí a vločku a pozorovat s batoletem obrazec, který tam vznikl. Můžete takhle ozdobit s vaším batoletem třeba celý byt a vytvořit si krásnou zimní atmosféru!

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš další článek:

VÁNOČNÍ PEČENÍ S BATOLETEM

Další články

Kouzlo koberečku

Představte si následující situaci: Vejdete do překrásné Montessori třídy, která je plná pilně pracujících dětí. Většina z nich pracuje na zemi, kde mají rozložené pracovní koberečky. Děti v Montessori třídě vědí, jak se mezi nimi pohybovat tak, aby na ně nikdy nešláply. Není to však samozřejmé. Na začátku školního roku se jejich používání učí za použití mnoha názorných ukázek, opakování a upozorňování.

Číst dál

Balíme se s batoletem na výlet

Léto je ideální čas pro výlety a procházky. Společně s nimi přichází pro děti příležitost naučit se, jak se na výlet připravit – zabalit si batůžek. Tato aktivita je učí samostatnosti a dodává jim patřičné sebevědomí. Nejenom že si batůžek připraví, ale samy si v něm vše potřebné po celý výlet nosí samy. 

Číst dál

IMSP Podcast s absolventem Hubertem Kobrem

Poslechněte si interview naší moderátorky Mariany Bečkové s absolventem IMSP, Hubertem Kobrem v novém díle IMSP podcastu. Hubert navštěvoval IMSP od jejího založení až do doby, kdy začal studovat IB program na české škole. V rozhovoru se baví o tom, jak mu anglické osnovy v Montessori škole pomohly zvládnout tak náročný akademický plán. 

Číst dál

uvědomění: klíčová součást montessori základního vzdělávání

Pokud navštívíte třídu naší vyšší základní školy v 11:20, uslyšíte zazvonit zvoneček. Žáci si uklidí, v 11:30 se sejdou na koberci uprostřed třídy a zapálí svíčku. Učitel nastaví na hodinách pět minut a děti začnou cvičení vnímavosti.

Číst dál

Video: Společná pravidla, abychom se cítili dobře

Jak pracujeme na tom, abychom měli příjemnou atmosféru a podporovali vzájemný respekt mezi dětmi v Montessori třídě? Spolu s dětmi vyváříme pravidla jejich třídy!

Číst dál
15.12.2020
Příjďte na
interaktivní den
otevřených
dveří 27.4.
Přihlaste se na letní kurz
batole a já
Zapište své dítě
do IMSP
Virtuální prohlídka