Menu

Smyslová výchova v Montessori školách

Pomůcky pro smyslovou výchovu v Montessori třídách oslovují „smyslového průzkumníka“ v každém z nás. Uvážíme-li naše interakce ve vnějším prostředí, snadno si uvědomíme, jak často používáme několik smyslů najednou a kolik rozlišných informací přijímáme. Maria Montessori vytvořila ucelený systém smyslové výchovy, který plně využívá této přirozené tendence. Tento článek se bude věnovat pomůckám v Montessori předškolní třídě pro děti ve věku tří až šesti let.

Pokud se bavíme o smyslech, obvykle uvažujeme pět základních smyslů - zrak, sluch, hmat, čich a chuť. Maria Montessori ale navrhla pomůcky pro rozvoj řady dalších oblastí smyslového vnímání. V předškolní třídě je to kromě základních smyslů také vnímání váhy, barev, teploty či stereognozie (schopnosti rozpoznat tvary předmětu pohmatem).

Tyto pomůcky jsou jedinečné tím, že nejsou navrženy pouze k procvičování nebo zkoumání smyslů, ale zaměřují se na jejich zpřesnění. A právě toto zpřesnění vede k dalšímu objevování. Například v každodenním životě se dítě pravděpodobně setká s tím, jaký je rozdíl mezi "lehký" a "těžký". Díky Montessori materiálům se ale učí rozlišit navíc mezi tím, co znamená "lehký" a "velmi lehký". Objevováním a prací s odstupňovanými materiály určenými pro smyslovou výchovu získává dítě schopnost velmi jemně rozlišit váhu, texturu, odstíny barev a mnoho dalšího. 

Montessori pomůcky pro smyslovou výchovu vždy izolují jednu určitou vlastnost (jako je délka, hmotnost atd.), což dítěti umožňuje zaměřit se právě na ni. Jsou také konstruovány tak, aby umožňovaly vlastní kontrolu chyb: upozorní dítě, pokud něco není v pořádku a navedou ho chyby opravit.

V předškolní Montessori třídě můžete najít mimo jiné tyto pomůcky pro smyslovou výchovu:

Růžová věž, jedna z mých oblíbených pomůcek, se skládá z deseti růžových kostek s hranami délky od jednoho do deseti centimetrů. Děti je často sestavují od největší po nejmenší do vysoké věže. Práce s nimi umožňuje dítěti procvičit koncepty malého, velkého, a gradace mezi nimi.

Hnědé schody tvoří deset pravidelných kvádrů o délce dvacet centimetrů. Každý z nich má čtvercovou podstavu s hranou od jednoho do deseti centimetrů. Pomáhají dítěti pochopit rozdíl mezi tlustým a tenkým. Dítě je může sestavovat řadou rozdílných způsobů; nejobvyklejší je seřadit je vedle sebe od největšího k nejmenšímu, čímž vytvoří schodiště. 

Červené tyče obsahují 10 latí o shodném průřezu ale rozdílné délce. Ty nabízí dětem procvičit si rozdíl mezi tím, co znamená dlouhý a krátký. 

Válečky s úchyty jsou dřevěné bloky, které obsahují 10 válečků různých velikostí. K dispozici jsou celkem 4 sady bloků, které mají pomoci dětem rozlišovat mezi tím, co je velké a malé, vysoké a nízké nebo tlusté a tenké. 

Binomická krychle obsahuje barevné kostky a hranoly, které jsou uloženy v krabičce s barevným vzorem. Dítě je sestavuje tak, aby se přesně vešly do přiložené krabičky, a zároveň si při tom smyslově osvojuje matematický vzorec (a + b)2. Trinomická krychle je podobná binomické krychli, ale má mírně odlišné barevné kostky a hranoly. Reprezentuje matematický vzorec (a + b + c)3.

Konstrukční trojúhelníky obsahují sadu dřevěných trojúhelníků, které může dítě sestavovat a tvořit tak další tvary, jako například rovnoběžník, lichoběžník, kosočtverec nebo šestiúhelník. Tím získají zrakovou i taktilní zkušenost s geometrickými útvary.

Oblast smyslové výchovy v předškolní třídě je samozřejmě mnohem bohatší a obsahuje mnohem víc, než kolik tu můžeme popsat. Přeji Vám příležitost projít si ji osobně!

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš další článek:

JAK UČÍME MATEMATIKU V NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLE

Další články

Top 3 zimní aktivity pro batolata

Když jsou děti na vánoční prázdniny doma, bývá někdy oříšek vymyslet, co zajímavého s nimi podniknout. Proto jsme pro vás připravili naše tři nejoblíbenější zimní aktivity, které jsou skvělé i pro batolata. Materiál, který na ně potřebujete, najdete pravděpodobně snadno doma.

Číst dál

IMSP podcast s absolventkou Tarou Svobodovou

"Všem studentům velmi doporučuji si čas v IMSP opravdu užívat, je to období na které velmi ráda vzpomínám."

Číst dál

IMSP’s LIDOVÉ NOVINY

Představujeme vám LIDOVÉ NOVINY IMSP, českojazyčné noviny, které napsali, sestavili a editovali studenti naší základní školy. Projekt byl inspirován známým českým spisovatelem Karlem Čapkem. Ten vynalezl slovo "robot" a napsal moho oblíbených knih různých žánrů. Přeskakoval mezi moderními pohádkami, povídkami, cestopisy a životopisným dílem, a navíc měl rád fejetony, krátké novinové eseje, které mají čtenáře nejen informovat, ale i pobavit.

Číst dál

Jak učíme matematiku v naší mateřské škole

Maria Montessori často říkávala, že každá lidská bytost má nejenom vnitřní touhu porozumnět prostředí, ve kterém žije, ale i něco, čemu říkala "matematická mysl".  V Montessori třídě se dítě začíná učit matematiku nepřímo, už dávno před tím, než se setká s první matematickou pomůckou.

Číst dál

IMSP PODCAST s absolventem Calebem Millerem

Představujeme vám prvního hosta naší série IMSP podcastů, Caleba Millera. Caleb se po dokončení IMSP přestěhoval zpět do USA, dokončil střední školu a vystudoval univerzitu. Caleb se s naší moderátorkou Marianou baví o nezávislosti v dětství, výhodách věkově smíšených tříd a nechybí ani rada pro současné nejstarší studenty IMSP. Při vzpomínce na čas strávený v IMSP se Caleb zamýšlí i nad vlastní budoucností, kariérou s globálním zaměřením: “Je to něco, co ve mně zasel již Montessori systém a IMSP,” říká Calen “touha zajímat se o celý svět”.

Číst dál
26.02.2018
Letní dílničky
batole a já
Virtuální prohlídka