Menu

uvědomění: klíčová součást montessori základního vzdělávání

Pokud navštívíte třídu naší vyšší základní školy v 11:20, uslyšíte zazvonit zvoneček. Žáci si uklidí, v 11:30 se sejdou na koberci uprostřed třídy a zapálí svíčku. Učitel nastaví na hodinách pět minut a děti začnou cvičení vnímavosti.

Cvičení vnímavosti je jednou z aktivit, které Maria Montessori vytvořila pro základní školu jako rozšíření výuky zdvořilostního chování. Jejich konečným cílem je výchova pro mír, a rozvíjejí u dětí schopnost motorického poklidu, uvědomění, soustředění a vnitřní klid.  Stejně jako tradiční Montessori Hra na ticho pomáhájí i naše každodenní cvičení všímavosti žákům najít si chvíli pro sebe samotné, uvolnit se, lépe si uvědomit sama sebe a přesunout se takto do druhé poloviny dne. 

Meditace jako součást výuky v Montessori škole

Jaké další aktivity na procvičení vnímavosti a poklidu jsou součástí učebního plánu na naší základní škole?

vyšší základní škola

Pondělní čajový obřad

Každé pondělní ráno si učitelé a děti společně sednou v kruhu u šálku čaje, s příjemnou hudbou. Na začátku týdne tak mají příležitost přivítat se s přáteli a podělit se o zážitky z víkendu, ale také procvičovat zdvořilostní chování při servírování čaje, naslouchat ostatním a čekat, až na ně přijde řada.

“Je to možnost zklidnit si myšlenky. Já vždy přemýšlím o tom, co jsem dělal ráno, pak to odložím stranou a mohu se posunout k dalším věcem." / Jakub Tamáš – Minuta vnímání se svíčkou

Procházky a pozorování lesa

V úterý ráno je součástí vyučování krátká procházka lesem, která zahrnuje i psané pozorování. Mimo jiné se také vždy jdeme podívat na strom, který jsme minulý rok zasadili, a zkontrolujeme jak roste a prospívá.

"Pomáhá nám to více vnímat to, co okolo sebe slyšíme, takže si všímáme, co se okolo nás děje.” / Andrej Marić – Nature walk and observation

Práce na zahradě a kompostování

Pár minut tráví žáci venku také ve čtvrtek. Kontrolují naši zimní zahradu a otáčí kompost: při této práci mají příležitost zvolnit a přemýšlet. Učitelé jim také do práce na zahradě proplétají témata z vědy a kultury.

Vyšší i nižší základní škola

Tichá chůze

Toto cvičení děláme v obou třídách základní školy. Děti se potichu seřadí a s “lehkými chodidly” přechází třídou. Zjišťují tím, kolik hluku a vyrušení může způsobit i jen samotná chůze, a učí se tak pohybovat ve třídě tiše, aby během práce nerušili ostatní.

Vděčnost před jídlem

Než začneme obědvat, děti z obou tříd si vezmou jídlo a potichu se posadí ke stolu. Počkají přitom na ostatní, než mají jídlo všichni. Potom zazvoníme na zvoneček a následujících několik minut trávíme tichým poděkováním všem lidem, kteří se podíleli na tom, že teď máme co jíst. Po těchto pár minutách už pak zbytek jídla trávíme tichým rozhovorem mezi sebou.

Tichý čas na práci

Hned po našem setkání v kruhu je první půl hodina práce v obou třídách věnována samostatné, předem naplánované práci. Tu dělají děti potichu, nezávisle a soustředěně; čas na diskuze a společné učení přijde potom.

Všechna tato cvičení můžete zařadit i doma. Schválně to vyzkoušejte! Z naší zkušenosti děti tyto aktivity velmi baví a zároveň velmi pomáhají k vytvoření klidného a soustředěného prostředí k učení.

Greg McCracken

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš další článek:

PROCHÁZKY DO LESA ZA POZNÁVÁNÍM SEBE I OKOLÍ

Další články

Šest měsíců jako IMSP batole

Vždy pro mě bylo prioritou vést mé děti k nezávislosti, zvídavosti a jednat s nimi, jako se sobě rovnými i přesto, že jsou velikostí menší. Proto mě při výběru školky Montessori vzdělávání velmi zaujalo. Je to teprve šest měsíců od té doby, co moje dcera začala navštěvovat třídu batolat v IMSP na Praze 4 a je opravdu radost pozorovat, jak se rozvíjí.

Číst dál

IMSP PODCAST s absolventkou Annou Šlégrovou

Poslechněte si nový díl IMSP alumni podcastu. Naše moderátorka Mariana Bečková vám v něm představí Annu Šlégrovou, která zavzpomíná, jak výjimečná byla její zkušenost s IMSP. Jak se Mariana s Annou shodují, učitelé v IMSP si vždy najdou čas, aby poznali dobře své studenty a pomohli jim najít a rozvíjet jejich talenty. Anna nyní studuje na University of Bath a podělí se s vámi o zkušenost, jak jí mezinárodní prostředí na IMSP pomohlo s rozhodnutím pokračovat v dalším vzdělání v zahraničí.

Číst dál

ABSORBUJÍCÍ MYSL – ZÁKLADNÍ PRINCIP MONTESSORI

Pokud se pohybujete v Montessori komunitě, například jako rodiče dětí, určitě jste tento termín už mnohokrát slyšeli. Ale co tím učitelé Montessori jeslí, školek a škol myslí?

Číst dál

Proč vyučujeme v Montessori zdvořilostní chování?

Zdvořilostní chování tvoří v oblasti „praktického života“ významnou součást Montessori osnov od útlého dětství až po dospívání. Při návštěvě třídy možná toto učivo přehlédnete – na rozdíl od třeba matematiky nebo jazykové výchovy nemá většinou určenou poličku ani výukový koutek. Jedná se ale o plnohodnotnou součást osnov (zrovna tak jako matematika nebo jazykověda), s danými lekcemi a cíli, a jako „didaktický materiál“ mu slouží samotná osobnost vyučujícího a vlastní dětská skupina. Za úkol si klade mnohem více, než jen naučit děti zásadám etikety a slušného chování: jeho cílem je pomoci dětem plně rozvíjet svůj sociální potenciál a zaujmout své místo v lidské společnosti.  

Číst dál

Vzhůru do kaluží

Jarní pranostika říká „Když v březnu fouká a v dubnu leje, máj se květinami směje“… Jarní dny bývají často chladné a větrné. Je to čas plný očekávání, kdy vyrážejí první lístky a květy. Zároveň je to však i období, které vytváří rodičům vrásky na čele nekonečnými příděly bahna, deště a louží, které jsou pro děti velkým lákadlem.

Číst dál
20.11.2021
Letní dílničky
batole a já
Montessori
dílničky pro děti
2-12 měsíců
Virtuální prohlídka