Menu

Top 3 zimní aktivity pro batolata

Když jsou děti na vánoční prázdniny doma, bývá někdy oříšek vymyslet, co zajímavého s nimi podniknout. Proto jsme pro vás připravili naše tři nejoblíbenější zimní aktivity, které jsou skvělé i pro batolata. Materiál, který na ně potřebujete, najdete pravděpodobně snadno doma.

Ozdoby ze skořicového těsta

Tento jednoduchý recept je skvělý způsob, jak se v kuchyni zabavit s vaším batoletem a procvičit jeho schopnosti důležité pro praktický života jako je míchání a nalévání. Kromě toho výborně posílí také svaly na rukou. Jediné, co budete potřebovat je hrnek namleté skořice a hrnek jablečného džusu. 

skoricové ozdoby, Montessori jesle

Smíchejte obě ingredience dohromady ve velké míse. Pokud se těsto moc lepí, přidejte více skořice, pokud je naopak moc suché, přidejte trošku džusu. Ve chvíli, kdy se vám pod vařečkou začne formovat těsto, je potřeba ho zpracovat rukama. Posypte vál troškou mouky a prohněťte těsto do jednolité koule. Z těsta vyválejte placku zhruba 1–1,5 cm tlustou. Pomocí formiček z ní vykrajujte různé tvary a dávejte je na pečící plech. Nezapomeňte také na malou dírku v horní části, abyste ozdobu mohli pověsit na stromeček. Můžete ji udělat třeba párátkem, špejlí nebo brčkem. Ozdoby pečte v troubě na 100℃ zhruba dvě hodiny tak, aby bylo těsto tvrdé. Po vychladnutí můžete dírkou provléct mašli nebo malý háček a pověsit ozdoby na stromeček. Ozdoby navíc provoní celý váš byt skořicí a přinesou tu pravou vánoční náladu!

lepení vánočního stromečku

Na lepení vánočního stromečku s batolaty potřebujete zase jenom věci, které budete mít nejspíš doma – lepidlo a malý štěteček nebo lepidlo v tubičce a různé malé věci jako knoflíčky, flitry, korálky nebo malé kousky papíru.ttao aktivita bude vaše batole nějakou dobu zaručeně bavit. 

Vánoční tvoření s batoletem

Pokud máte bílý papír, můžete ho nejdříve nabarvit fixou nebo voskovkami. Potom z něj nůžkami vystřihněte stromeček. Batole může stromeček pomocí lepidla a malých předmětů ozdobit. V našich třídách batolat si krabičku s touto lepící aktivitou vybírají děti snad každý den. Baví je sbírat rukama malé věci a lepit je lepidlem různě na stromeček. Můžete téhle příležitosti využít také k procvičování mluvení, pojmenovat různé tvary, barvy a věci, které lepí na stromeček. A naše rada na závěr? Používejte raději tlustší papír, protože batolata používají často hodně lepidla!

malování sněhových vloček

Malování sněhových vloček je skvělá příležitost, jak vytvořit něco pěkného na ozdobu vašeho domova a nechat vaše batole prozkoumávat umění! Doporučujeme vám připravit si několik papírů předem, aby mohlo batole jich mohlo batole namalovat víc, aniž by ztratilo koncentraci. 

Nejdříve přeložte býlý papír několikrát pře sebe a vystřihejte trojúhelníky tak, aby po rozbalení vznikla papírová vločka. S tímto budete muset batoleti pravděpodobně pomoct, protože přeložený papír bývá moc tlustý na to, aby ho zvládlo batole ustřihnout.  Lepící pásnou přilepte sněhovou vločku na tlustší barevný papír. A jde se na malování! V malých nádobkách smíchejte různé odstíny modré nebo modrobílé a nechte vaše batole vločky pomalovat nebo orazítkovat pěnovými razítky s vločkami. Ukažte jim, jak vločky namalovat jemně. Starší děti můžete zkusit motivovat, aby vločky pomalovaly celé. Když papír uschne, můžete od sebe oddělit pozadí a vločku a pozorovat s batoletem obrazec, který tam vznikl. Můžete takhle ozdobit s vaším batoletem třeba celý byt a vytvořit si krásnou zimní atmosféru!

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš další článek:

VÁNOČNÍ PEČENÍ S BATOLETEM

Další články

Interview s učiteli: Lisa de Silva

Dnes bychom vám rádi představili jednu z učitelek naší mateřské školy, Lisu. Pochází ze západní Austrálie a v IMSP je již od roku 2017.  Od té doby, co přijela do Prahy, rozvíjí své zkušenosti ve vzdělávání nejmladších dětí, dokončila certfikaci pro učitele Montessori u AMS (American Montessori Society) pro výuku dětí v mateřské škole (od 3 do 6 let).  Přečtěte si o Lise více v naší interview:

Číst dál

Jak by měla vypadat budoucnost vzdělávání našich dětí?

Radka Dohnalova, matka 3 dětí z IMSP, se věnovala výzkumu budoucnosti vzdělávání v dnešním světě. Svoje poznatky, které dala dohromady pro tento nedávno publikovaný článek by chtěla sdílet i s komunitou IMSP především proto, že při tomto výzkumu zjistila, jak moc se Montessori shoduje s tím, kam míří v současné době systém vzdělávání. 

Číst dál

Jak na komunikaci s batoletem

Často se nás učitelů ptáte, jak dokážeme zařídit to, že s námi děti spolupracují. „Co mám dělat, aby se mé dítě chtělo oblékat nebo najíst samostatně?" nebo „Co máme dělat, aby nám ranní přípravy šly lépe?" To jsou jedny z nejčastějších otázek, které od vás slýcháme. Vypadá to jako výzva, ale předně si musíme uvědomit, že je to přirozený proces – děti se až do svých 6 let učí rozvíjet svou vůli a svůj smysl pro poslušnost.

Číst dál

Video: Přátelské prostředí ve škole

Jedním z hlavních cílů Montessori vzdělávání je pomoci dětem stát se plnohodnotnými občany tohoto světa. Jak se nám daří něčeho takového dosahovat?

Číst dál

IMSP Podcast s absolventem Hubertem Kobrem

Poslechněte si interview naší moderátorky Mariany Bečkové s absolventem IMSP, Hubertem Kobrem v novém díle IMSP podcastu. Hubert navštěvoval IMSP od jejího založení až do doby, kdy začal studovat IB program na české škole. V rozhovoru se baví o tom, jak mu anglické osnovy v Montessori škole pomohly zvládnout tak náročný akademický plán. 

Číst dál
15.12.2020
Letní dílničky
batole a já
Montessori
dílničky pro děti
2-12 měsíců
Virtuální prohlídka