Menu

Vánoční pečení s batoletem

Za okny to začíná vypadat jako v zimě – první mrazy, temné večery, světýlka a vánoční dekorace všude kolem nás. Snažíme se vyplnit dlouhé chladné noci v prosinci světlem svíček, jehličí a vůní nesčetných slavnostních pohoštění. Všude kolem nás je tolik lahodných chutí – horká čokoláda, sladký čaj, voňavé cukroví a pečivo a my se díky tomu všemu cítíme příjemně a útulně.

Pečení a vaření a může být v tomto čase nezbytnou prací anebo může být skvělou rodinnou aktivitou. Malé děti nemusí pomáhat s každým jídlem, vánoční cukroví je pro ně však skvělou příležitostí podílet se na užitečné práci a vytvořit něco lahodného pro celou rodinu. Nemluvě o tom, že je to pro ně spousta zábavy! Kuchyně je pro batolata hotovou říší divů, a tak pokud využijete jejich nadšení, může to být užitečnější a zábavnější, než by vás kdy napadlo.

Zkuste mít pouze na paměti pár drobností:

1. bezpečnost především

Než začnete, podívejte se na váš pracovní prostor kritickým pohledem – může vaše batole pracovat se vším, co má v dosahu? Určitě si bude chtít vyzkoušet všechno, co používáte vy, není v tom náhodou ostrý nůž nebo horká poklička? Jsou blízko nějaké těžké předměty, které by na sebe batole mohlo převrhnout? Raději tedy vysvětlete a předveďte svému dítěti možná nebezpečí v předstihu a ukažte mu jiné zajímavé věci, které ho zaměstnají. S mladším batoletem by mohlo být bezpečnější vyhnout se práci na stoličce, na které hrozí riziko pádu, a namísto toho vytvořit vlastní malý stůl a mít tak pracovní desky dospělých daleko mimo hranice dosahu.

2. vaše očekávání

Jaká je pozornost vašeho batolete? Myslíte, že zvládne již celý recept? A pokud ano, nebudete náhodou potřebovat o něco více mouky, protože to je přeci velká zábava ji vysypat okolo? Raději tedy volte jednoduché recepty (například ovesné sušenky místo makronek), které nepotřebují mnoho přísad a nevadí jim chvilku počkat, pokud budete muset z jakéhokoliv důvodu na chvíli opustit kuchyň. Také je dobré mít od každé přísady alespoň trochu navíc pro případ nutnosti a umístit to daleko z dosahu batolete. Přeci nepřijdete o cookies jen proto, že jste zrovna upustili vajíčko!

3. pěkně postupně

Takže, co vlastně bude dělat vaše batole? Posbírejme všechny potřebné nástroje a přísady; "mise en place" poslouží stejně profesionálním kuchařům jako těm dvouletým a dostane je rovnou do hry. Batolata mohou zvládnout například mytí různých plodů, nalévání, odměřování lžící nebo i jiné přidávání přísad (přísady doporučuji si předem odměřit), míchání, tvarování (například vykrajování koleček), loupání a krájení (obzvlášť oblíbené jsou mandarinky, vejce a banány). Starší batolata mohou dokonce vážit přísady, rozklepnout vejce, oloupat některé ořechy, rozmazávat něco (například lepit marmeládou sušenky) nebo prosévat mouku.

Vánoční pečení - Montessori jesle

4. smiřte se s nepořádkem

Nepořádek každopádně bude. Ale dobrá zpráva je, že uklízení nepořádku může být, alespoň pro vaše batole, stejně zábavné jako samotné vaření. Ujistěte se, že máte připravené hadry, mopy a košťata, oblékněte se do parády, nejlépe do pěkné zástěry anebo do oblečení, které vám nevadí, že se ušpiní a hurá do toho.

5. užijte si zábavu!

"Není to o výsledku, ale o tom, co zažijete při jeho vytváření." To vypadá na ideální motto celého batolecího věku. I když je banánový chléb v nedohlednu, vaše dítě je tady a teď a užívá si život právě tím, že rukama rozmačkává banány. To jsou právě ty chvíle, kdy vznikají nejvzácnější vzpomínky. Takže jděte do toho po hlavě a užijte si chvíle takové jaké jsou, třeba zrovna s vůní banánů a koření.

Napsala Michaela Tuckova (učitelka batolat)

Další články

Jak by měla vypadat budoucnost vzdělávání našich dětí?

Radka Dohnalova, matka 3 dětí z IMSP, se věnovala výzkumu budoucnosti vzdělávání v dnešním světě. Svoje poznatky, které dala dohromady pro tento nedávno publikovaný článek by chtěla sdílet i s komunitou IMSP především proto, že při tomto výzkumu zjistila, jak moc se Montessori shoduje s tím, kam míří v současné době systém vzdělávání. 

Číst dál

Batolata v IMSP: Pomoz mi, abych to dokázal sám

Jedna z klíčových schopností, kterou Montessori vzdělávací systém rozvíjí mnoha způsoby během celého dětství a celého vzdělávacího procesu, je nezávislost.

Číst dál

Interview v Czech and Slovak Leaders s Kateřinou Bečkovou

“Svým dětem jsem chtěla zajistit nejlepší možné vzdělání”

Číst dál

Štědrost a umění - Projekt Random Gifts of Arts

Na jaře jsme jako součást výuky o hodnotách a umění ve třídách základní školy IMSP zařadili workshop dvou přednášejících z konference TEDxu, Garreta Garrelse a Tima Holmese.

Číst dál

Video: Jeden den v International Montessori School of Prague

Podívejte se na naše školní video! Podělíme se v něm s vámi o naši vizi Montessori vzdělávání. Uvidíte naše inspirativní studenty, učitele, vedení školy, absolventy i rodiče. Líbí se vám?

Číst dál
22.12.2017
Přihlaste se na letní kurz
batole a já
Zapište své dítě
do IMSP