Menu
 Zpět

Letní tábor v IMSP

Náš letní tábor pokračuje! Podívejte se, jak jsme vyráběli barevnou plastelínu a kytky z filtrů na kávu barvených potravinářskými barvičkami. Obě aktivity můžete vyzkoušet s vašimi batolaty i vy, nejspíš na to doma všechno potřebné najdete. Přejeme hodně zábavy!

Plastelína pro batolata

Na tento recept budete potřebovat dva hrnky mouky, půl hrnku soli, 3/4 hrnku vody a 2 polévkové lžíce oleje. Nejprve ukažte vašemu batoleti, jak vysypat suché ingredience do mísy a zamíchat je dohromady lžící. Potom mohou do misky přilít také vodu a olej. Můžete přimíchat i potravinářaké barvy, pokud je máte doma. Vaše batole nechte všechno promíchat. Pak nasypte trochu mouky na stůl a ukažte mu, jak s plastelínou rukama zacházet a tvarovat věci. Krásně si tím procvičí svaly na rukou. Na vyrábění tvarů můžete také použít vykrajovátka, to naše batolata přímo milují! 


Květiny z kávových filtrů

Tuhle skvělou zábavu můžete vyzkoušet doma úplně snadno. Potřebujete jenom kávové filtry, potravinářské barvivo a pipetu nebo kapátko. A taky doporučujeme použít nějakou hranatou misku s okraji, abyste neměli barvy všude. Ukažte batoleti, jak zmáčknout kapátko dvěma prsty  a nabrat barvu a potom ho zmačknout znovu nad kávovým filtrem. Je to také pěkná příležitost procvičovat jazykové schopnosti, můžete si totiž povídat o tom, jak různé barvy vypadají, když se smíchají dohromady.  Tímto tvořením batolata procvičují špetkový úchop, jemnou motoriku a koordinaci rukou. 

Banánové Smoothie

Naše batolata tento jednoduchý recept milují! Potřebujete jenom 1 banán, 1 hrnek (nebo trochu víc) mléka a špetku skořice. Vaše batole může oloupat banán, rozlámat ho na menší kousky a dát do mixéru. Pokud máte malý džbánek, můžete do něj přelít mléko a ukázat mu, jak ho oběma rukama může nalít do mixéru. Malou lžičkou tam přidá trošku škořice a je připraveno. Batolata vždy náramně baví, jak se všecno mixuje dohromady! Navíc připravíte pro všechny dobrou a zdravou svačinu. 

Vědecké pokusy pro batolata

Těchto pár aktivit nabízí skvělý způsob, jak se zabavit společně s batoletem. Tyto jednoduché vědecké experimenty ho zaručeně zaujmou a jsou skvělým způsobem, jak se učit hraním si.

Olej a voda - Naše batolata pomohou nalít vodu a olej do široké misky s okraji. Je to dobrá příležitost naučit se o tom, jak se odděluje voda a olej. Můžete k nim také přidat pár kapek potravinářských barev a pozorovat, jak se míchají a oddělují. My používáme kapátka a zkoušíme, jak se barvy míchají dohromady. Zkrátka další skvělá výuková i jazyková lekce! 

"Sopka" ze sody a octa -  Na tuto aktivitu budete potřebovat jednu až dvě vysoké a úzké vázy, sodu na pečení, ocet a potravinářské barvy. Můžete batoleti ukázat, jak pomocí lžičky nasypat do vázy trochu sody. Je to skvělé cvičení na přenášení něčeho rukami, kterým se batole učí koordinaci ruko-oka a kontrolu pohybů. Potom spolu můžete přidat pár kapek potravinářských barev. Ukažte batoleti, jak držet malý džbánek a opatrně z něj oběma rukami nalít ocet do vázy. Pak už se stačí jenom koukat, jak "sopka" vybuchne! Prodloužit výbuch můžete přidáním sody nebo octa do vázy. 

"Sensorické nádoby" - Další možnost, která bude bavit vaše batole! Můžete na ní použít starou zavařovačku nebo plastovou nádobu s víkem. Kromě toho budete potřebovat kukuřičný sirup a kukuřičný škrob, vodu, nějaké zajímavé třpytky, flitry, korálky nebo další malé předměty, které můžete přidat dovnitř. Ukažte vašemu batoleti jak opatrně nalít vodu do nádoby, ne více než do poloviny nádoby. Pak přidejte kukuřičný škrob, nebo případně glycerol skoro do plné nádoby. Na závěr dejte dovnitř všechny ty malé předměty a vším pořádně zatřeste. Můžete dát mixovat nádobou také batole, bude ho to určitě bavit! A pak společně pozorujte, jak věci v nádobě plavou!

Další články

Jak by měla vypadat budoucnost vzdělávání našich dětí?

Radka Dohnalova, matka 3 dětí z IMSP, se věnovala výzkumu budoucnosti vzdělávání v dnešním světě. Svoje poznatky, které dala dohromady pro tento nedávno publikovaný článek by chtěla sdílet i s komunitou IMSP především proto, že při tomto výzkumu zjistila, jak moc se Montessori shoduje s tím, kam míří v současné době systém vzdělávání. 

Číst dál

Batolata v IMSP: Pomoz mi, abych to dokázal sám

Jedna z klíčových schopností, kterou Montessori vzdělávací systém rozvíjí mnoha způsoby během celého dětství a celého vzdělávacího procesu, je nezávislost.

Číst dál

Interview v Czech and Slovak Leaders s Kateřinou Bečkovou

“Svým dětem jsem chtěla zajistit nejlepší možné vzdělání”

Číst dál

Štědrost a umění - Projekt Random Gifts of Arts

Na jaře jsme jako součást výuky o hodnotách a umění ve třídách základní školy IMSP zařadili workshop dvou přednášejících z konference TEDxu, Garreta Garrelse a Tima Holmese.

Číst dál

Video: Jeden den v International Montessori School of Prague

Podívejte se na naše školní video! Podělíme se v něm s vámi o naši vizi Montessori vzdělávání. Uvidíte naše inspirativní studenty, učitele, vedení školy, absolventy i rodiče. Líbí se vám?

Číst dál
23.07.2020
Přihlaste se na kurz
batole a já
Zapište své dítě
do IMSP
Workshop:
Jak vychovávat
kluky a nezbláznit
se z toho